W dzisiejszym odcinku podcastu Żyj prawdziwie, żyj odważnie – razem z Kasią, którą już mieliście okazję poznać – rozmawiamy o tym, czym są przekonania. To kolejny odcinek z serii nagrań sesji coachingowych, a w nadchodzących tygodniach będzie ich jeszcze więcej.

Jeżeli nie chcesz wchodzić w proces coachingowy, ale chciałbyś trochę popracować nad sobą – to nagranie będzie dla Ciebie prawdziwą kopalnią złota! Nie tylko dowiesz się, co to są przekonania wspierające i ograniczające, ale także jak z nimi pracować. Na przykładzie mojej sesji z Kasią możesz też zobaczyć, co robić, jeśli masz problem z identyfikowaniem swoich przekonań.

W odcinku #14 – „Przekonania – co to jest i jak się z nimi zmierzyć?”:

1. Dowiesz się, co to właściwie są przekonania.
2. Usłyszysz, dlaczego właściwie powinieneś nad nimi popracować.
3. Poznasz dobry sposób na poznanie swoich przekonań.
4. Dowiesz się, jak pracować z przekonaniami.

Linki:

Posłuchaj podobnych podcastów:

Praca z pasją

Za każdym razem powtarzam, że moją największą misją jest to, aby każdy z nas pracował z pasją. Odnośnie pasji i pracy z zaangażowaniem nagrałam już wiele podcastów. Jednak to, co teraz zrobię, to jest fantastyczna podróż, przez którą Cię poprowadzę wspólnie z osobą, która zdecydowała się na udział w tym projekcie. Ale zanim o tym – pozwól, że najpierw kilka słów wstępu.

Jeśli jesteś moim wiernym słuchaczem – to wiesz, że szkoda życia na to, żeby nie pracować z pasją. Ja wiem, że czasami nie jest to tak bardzo proste. Co więcej – ja nie pracuję z osobami, które są na początku drogi, jeszcze mają pełne entuzjazmu, naiwne podejście, że w pracy jest zawsze idealnie. Pracuję z osobami, które mają minimum 10 lat doświadczenia i weszły do wielu rzek. Widzą, że czasami utrzymanie pasji i zaangażowania w tym co robisz, wcale nie jest takie proste. Szczególnie wtedy, jeżeli wcale nie pracujesz dla siebie.

O tym w jaki sposób zarządzać własnym talentem i mieć – jak to mówię – ogień w sobie, opowiadam między innymi na moim wystąpieniu TEDx.

Czy możesz wymagać zaangażowania od innych, jeśli sam nie jesteś zaangażowany?

Od ponad 20 lat, za każdym razem – czy pracuję indywidualnie, czy z organizacjami – mam z tyłu głowy właśnie to, że chcę budować pełne zaangażowanie ludzi do tego co robią.

Co ciekawe – na jednym ze szkoleń menedżerskich, które prowadziłam niedawno, jeden z menedżerów powiedział do mnie: Ela, chyba nie myślisz, że to jest możliwe – tak naprawdę – żeby być w pełni zaangażowanym. I ja sobie wtedy pomyślałam: Boże, jakie to smutne! Jeżeli ta osoba zarządza innymi osobami, które ma pod sobą, to jeżeli w niej ogień nie płonie, to jak może wymagać zaangażowania od innych?

Za każdym razem podkreślam, że jeżeli w Tobie ogień nie płonie, to dużo trudniej będzie Ci realizować marzenia, osiągać cele, nie mówiąc już o budowaniu zaangażowania ludzi w swoim zespole.

No dobrze, to w jaki sposób to robię?

Sześć etapów

Pracując już przez tak długi okres czasu, wypracowałam pewnego rodzaju proces, który w ogromnej mierze się sprawdza, kiedy ludzie szukają swojej własnej drogi. Ten proces składa się z sześciu etapów.

Pierwszy etap – to jest przyglądanie się przekonaniom, jakie masz na temat budowania własnej drogi, na temat siebie samego. Po to właśnie, żeby zobaczyć czy to w co wierzysz pomaga czy przeszkadza Ci w Twojej drodze. Więcej o tym za moment.

Na drugim etapie przyglądamy się Twoim Talentom – z jednej strony nazywamy to mocnymi stronami, ale z drugiej strony mówimy o tym, czego robienie sprawia ci ogromnie dużo przyjemności. Bo dopiero wtedy, kiedy połączysz mocne strony z przyjemnością – dopiero wtedy ja nazywam to Talentem.

Na trzecim etapie przyglądamy się Twoim wartościom – czyli co jest dla ciebie ważne w życiu i co musi się znaleźć w Twojej pracy zawodowej, żebyś czuł poczucie spełnienia.

Czwarty etap – budujemy Twoją misję życiową po to, żebyś wiedział, jaki jest wkład Ciebie w ten świat. Bo – jak to często mówię – jeśli nie czujesz, że realizujesz jakąś misję, to bardzo trudno mówić o poczuciu spełnienia. O tym też opowiadam między innymi w podcaście “Jak zarządzać własnym Talentem?”.

Skoro wiesz jakie masz przekonania, jakie Talenty, jakie wartości i jaka jest Twoja misja, to szykuję Cię do budowania Twojego planu długookresowego, ale też krótkookresowego. To jest etap piąty.

W ostatnim etapie przyglądamy się temu, co może stanąć na drodze realizacji Twojego planu. Przyglądamy się Twoim sabotażystom – zarówno zewnętrznym, jak i wewnętrznym.

Kim jest Kasia?

Zawsze chciałam każdego przeprowadzić przez ten proce właśnie po to, żeby każdy budował swój plan i swoją drogę. Niestety – nie jestem w stanie pracować z każdym indywidualnie. Dlatego też zbudowałam kurs sześciotygodniowy “Odkryj co chcesz robić w życiu i zbuduj swój plan”, w którym możesz samodzielnie przejść przez te wszystkie etapy, realizując poszczególne ćwiczenia.

Co więcej – poszłam jeszcze dalej w realizacji tej mojej misji i zrealizowałam projekt, do którego zaprosiłam dwie cudowne osoby – Kasię i Anię. Obie – jedna po dziesięciu latach, druga po dwudziestu latach – czuły pewnego rodzaju wypalenie zawodowe. Nie do końca wiedziały, co chcą robić dalej ze swoim życiem i mają coraz mniej pasji do tego, co robią.

Jedna z nich – Kasia – tak naprawdę rzuciła swoją pracę z dnia na dzień, po 20 latach, bo tak bardzo miała już dość. Ale nie do końca wiedziała, w którą stronę pójść dalej. I ja – wspólnie z nimi – podjęłam się bardzo ciekawej inicjatywy. Mianowicie – powiedziałyśmy sobie, że przejdziemy przez ten sześciostopniowy proces. W zamian za to, że ja z nimi pracuję kompletnie nieodpłatnie, będziemy ten proces nagrywać i – oczywiście zachowując też pewnego rodzaju prywatność – udostępnimy nagrania tych sesji całemu światu.

Co to są przekonania?

Zaczynamy od pierwszego podcastu w tej serii – zaczynamy od przekonań. Dlaczego? Może zacznijmy od tego – co to są przekonania? Przekonania to jest pewien sposób myślenia, który determinuje potem Twoje działania. Czyli to, w co wierzysz, w ogromnej mierze wpływa na to, co potem robisz. Pozwól że podam Ci przykład w kontekście pracy zawodowej.

Jeżeli wierzysz, że dzięki ciężkiej pracy jesteś w stanie osiągnąć wszystko, będziesz robił wszystko, żeby ten sukces budować. Jeżeli natomiast wierzysz, że Twoje wysiłki i tak za dużo nie dadzą, jeżeli nie masz odpowiednich znajomości to zauważ, że jeżeli faktycznie nie masz tych znajomości, to może Cię to ograniczać, bo zdecydujesz się faktycznie tych działań nie podejmować.

Ja nie kwestionuję czy ten sposób myślenia jest lepszy, czy gorszy. Bardziej skupiam się na tym, czy to w co wierzymy pomaga nam czy przeszkadza w osiąganiu tego, na czy nam zależy. W pierwszym module – w procesie odkrywania swój własnej drogi – przyglądamy się pięciu najbardziej popularnym przekonaniom, które ludzie mają, kiedy zaczynają odkrywać swoją własną drogę. Zapraszam też Kasię do tego, żeby przyjrzała się innym przekonaniom, jakie być może ma na swój temat i które być może nie wspierają jej w jej własnej drodze.

Zapraszam Cię do posłuchania tej sesji. Myślę, że możesz wyciągnąć z niej naprawdę dużo dla siebie.


Chcesz zostać swoim coach’em?

Zapisz się na „Self Coaching Program”