Jak odkryć swój Talent?

Zdarza Ci się myśleć, że dobrze by było poznać swoje mocne i słabe strony, ale kompletnie nie wiesz, jak to zrobić? Chcesz wiedzieć, jak odkryć swój Talent? Wydaje Ci się, że tak naprawdę nie ma w Tobie niczego wyjątkowego, więc niby jak możesz wykorzystywać swoje Talenty w życiu?

Prawda jest taka, że każdy z nas ma w sobie unikalne Talenty. Tylko często postrzegamy je zbyt górnolotnie. Talent to coś, z czym przychodzisz na świat, czego robienie sprawia Ci ogromną przyjemność. Jeśli chcesz mieć poczucie spełnienia, musisz w życiu zawodowym częściej wykorzystywać swój Talent.

Jednak jak odkryć swój Talent? Nie jest to tak trudne, jak odkrywanie swoich przekonań czy wartości, jednak możesz na tej drodze natknąć się na kilka pułapek.

W odcinku #16 – „4 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę, gdy chcesz odkryć swój Talent”:

1. Dowiesz się co zrobić, gdy znasz swój Talent, ale nie chcesz wykonywać zawodu, który się  tym Talentem kojarzy.
2. Usłyszysz, co zrobić, gdy masz wrażenie, że Twoje Talenty wykluczają się zawodowo.
3. Dowiesz się jak pytać znajomych o swoje mocne i słabe strony tak, by mieć z tego korzyść.
4. Poznasz sposób na sprawdzenie, czy coś jest Twoim Talentem, gdy nie masz co do tego pewności.

Posłuchaj innych podcastów z Kasią:

Wyrzuć z głowy stereotypy

Wiesz już jak odkryć swój Talent, robisz to i od razu szukasz zawodu, w którym możesz go wykorzystać? Nie patrz na swój Talent przez stereotypy. Jeśli uwielbiasz doradzać innym, rozwiązywać ich problemy i słyszysz od bliskich Ci osób, że robisz to doskonale – to wcale nie znaczy, że musisz zostać coachem, mediatorem czy doradcą. Jest wiele zawodów, w których możesz wykorzystywać swój Talent, a które – na pierwszy rzut oka – mogą wydawać się kompletnie niezwiązane z tym, jakie są Twoje mocne i słabe strony.

Na przykład menadżer – też ma doskonałą możliwość, żeby pomagać na co dzień ludziom w rozwiązywaniu ich problemów, choć ten zawód z takim Talentem na pewno się nie kojarzy. Co więcej – czasem nie musisz szukać nowej pracy czy zawodu, ale możesz znaleźć sposób na wykorzystanie swoich Talentów w codziennym życiu zawodowym.

 

Spójrz z lotu ptaka

Czasem – gdy już wiesz, jak odkryć swój Talent i się do tego zabierasz – możesz zawężać swoje myślenie. Nie dość, że myślisz stereotypowo przy wyborze ścieżki zawodowej w oparciu o swoje mocne i słabe strony, ale często też patrzysz przez pryzmat tylko jednego Talentu.

Myślisz sobie – lubię gotować, więc moim powołaniem jest bycie kucharzem. Jeśli lubisz rozmawiać przez telefon – pierwsze, co przychodzi Ci do głowy, to praca w Call Center.

Tymczasem nie możesz myśleć wąskotorowo: jeden talent – jeden zawód. Musisz spojrzeć na wszystkie swoje Talenty z lotu ptaka i zastanowić się, gdzie możesz wykorzystać je wszystkie. Prawdopodobnie to nie będzie bardzo proste. Być może to nie będzie pierwszy zawód, jaki przyjdzie Ci do głowy. Ale gdy myślisz wąskotorowo, ograniczasz mocno swoje możliwości.

 

Spytaj znajomych, ale nie opieraj się tylko na tym

Gdy przychodzi do mnie ktoś, kto nie wie, jak odkryć swój Talent – polecam takiej osobie spytać pięciu znajomych o jej mocne strony. Bardzo polecam tę metodę, bo my sami jesteśmy w stosunku do siebie zbyt krytyczni lub pewne umiejętności wydają nam się oczywiste i nie postrzegamy ich jako Talent.

Przy tej metodzie trzeba jednak uważać, żeby nie wpaść w pułapkę. Owszem – nasi znajomi patrzą na nas z zewnątrz i lepiej widzą nasze mocne strony, ale nie patrzą na nas obiektywnie. Nie wiedzą też, co sprawia nam prawdziwą radość. Dlatego dobrze jest się ich poradzić, ale nie polegać tylko na ich opinii.

 

Jeśli nie masz pewności – spójrz w przeszłość

Jeśli nie masz pewności czy coś jest Twoją mocną stroną – spójrz w swoją przeszłość i przeanalizuj wydarzenia ze swojego życia. Jakie było Twoje zachowanie w różnych sytuacjach? Czy pokrywało się z tym, co uważasz za swoją mocną stronę? Czy sprawiało Ci to radość? Jeśli tak – to jest Twój Talent.

Pamiętaj, żeby być szczerym ze sobą. Nie musisz przed sobą ukrywać, że masz konkretne mocne i słabe strony. Przyglądając się sobie i swojemu zachowaniu w przeszłości, możesz określić swoje Talenty i predyspozycje, a dzięki temu zaczniesz żyć prawdziwie i odważnie.


Chcesz zostać swoim coach’em?

Zapisz się na „Self Coaching Program”