Podcast: Play in new window | Download
Subscribe: RSS
Jak zbudować swój plan na życie?
Budowanie planu to jest ten moment, gdy przekładamy swoje przemyślenia na działania. Jeśli jesteś na bieżąco z nagraniami procesu coachingowego z Kasią, to wiesz, że mamy za sobą bardzo dużo pracy. Zidentyfikowałyśmy jej przekonania, określiliśmy wartości, odkryłyśmy jej Talenty i nazwałyśmy jej misję. Teraz nie możemy tych przemyśleń tak po prostu zostawić – musimy przejść do działania. Innymi słowy – zbudować plan na życie. Bez niego nie osiągniemy zbyt wiele.
Budowanie planu składa się z kilku kroków. Musimy podsumować wiedzę na swój temat i zebrać ją w jedną całość. Następnie musimy sprawdzić, jak sobie wyobrażamy swoje życie w przyszłości, a także zdecydować na ile jest to możliwe i zgodne z nami. Kolejnym krokiem jest wymyślenie wielu ścieżek rozwoju, dzięki którym będziemy się realizować. Na końcu – musimy wybrać którąś z tych opcji i zaplanować poszczególne kroki do realizacji celu. A potem musimy konsekwentnie ten plan realizować.
W odcinku #18 – “Plan na życie zawodowe – jak go zbudować?”:
1. Dowiesz się, jak podsumować swoją dotychczasową wiedzę na swój temat.
2. Usłyszysz jak wymyślić wiele sposobów na wykorzystanie swojego potencjału gdy zabrakło Ci pomysłów.
3. Poznasz sposób na stworzenie planu na swoje życie zawodowe.
4. Dowiesz się, jak dążyć do realizacji idealnej wizji swojego życia.
Posłuchaj innych podcastów z Kasią:
Jak podsumować wiedzę o sobie?
Żeby zbudować plan na życie, który jest zgodny z Tobą – musisz uporządkować wiedzę na swój temat. W tym celu zastanów się:
- jakie Talenty chcesz realizować w pracy?
- jakie wartości chcesz realizować w pracy?
- jakimi obszarami chcesz się zajmować?
- jakie problemy chcesz rozwiązywać?
- wybierz swoje miejsce w pracy – chcesz pracować dla siebie czy dla kogoś? Na jakim stanowisku?
- jakim ludźmi chcesz się otaczać?
- za co chcesz, żeby Cię doceniano?
Gdy już uporządkujesz wiedzę na swój temat, możesz przejść do kolejnego kroku – wyobrażenia sobie swojej przyszłości.
Twój idealny dzień
Zastanów się jak wyglądałby Twój idealny dzień. O której wstajesz? Czy wykonujesz poranne ćwiczenia? Ile godzin pracujesz? Czym zajmujesz się w pracy? Co robisz w wolnym czasie?
Następnie oceń, na ile ten scenariusz jest możliwy do zrealizowania. Jeśli uznasz go za prawdopodobny – co musisz zrobić, żeby Twoje życie wyglądało w ten sposób? Czy Twoja obecna ścieżka kariery przybliży Cię do realizacji tego scenariusza?
Rozbudź swoją kreatywność i zapisz wszystkie możliwe sposoby na to, by Twoje życie było zgodne z Twoim wyobrażeniem. Pamiętaj – im więcej opcji tym lepiej.
Wybierz z opcji
Ze wszystkich opcji, które udało Ci się wypisać wybierz kilka, które są zgodne z Tobą i Twoimi wartościami. Zastanów się nie tylko nad tym czy dana ścieżka jest zgodna z Tobą, ale też nad tym jaką cenę będzie trzeba za to zapłacić. Zastanów się – czy jesteś gotów na takie poświęcenie?
Na tym etapie pomyśl też nad tym jakie kroki trzeba będzie podjąć, żeby zrealizować każdą z tych ścieżek. Na końcu wybierz jedną, która najbardziej Ci odpowiada i jest najprostsza w realizacji.
Co zrobić, jeśli masz mało opcji?
Jeśli wymyślanie potencjalnych ścieżek kariery odrobinę Cię przerosło – mam dla Ciebie sposób na zwiększenie ilości opcji, z których możesz wybierać.
Wejdź na portale z ofertami pracy i przeszukaj ogłoszenia. Która praca wydaje Ci się pociągająca? Czy jesteś w stanie aplikować na któreś stanowisko? Czy warunki Ci odpowiadają? Jakie musisz mieć kwalifikacje, żeby móc wysłać swoje CV? Pamiętaj o tym, że nie musisz spełniać kryteriów w 100%, wystarczy 60%, mówiłam o tym w 10 odcinku podcastu.
Wypisz sobie wszystkie ogłoszenia, które wydały Ci się interesujące. To jest Twoja lista opcji – teraz masz w czym wybierać.
Zbuduj swój plan na życie
Dobrze, masz już wybraną ścieżkę, którą chcesz podążyć. Wiesz też jakie kroki musisz podjąć, żeby osiągnąć swój wymarzony scenariusz. Niestety – to jeszcze nie jest plan na życie. Żeby nim został, musimy jeszcze określić cele i terminy realizacji.
Zastanów się – za ile lat jesteś w stanie osiągnąć swój wymarzony scenariusz? Jaką kluczową rzecz musisz zrobić w przeciągu najbliższego roku, żeby przybliżyć się do osiągnięcia tego celu? Może musisz pójść na jakieś szkolenie?
Po czym poznasz, że ten cel został zrealizowany?
Rozpisz poszczególne kroki jakie podejmiesz i określ terminy realizacji poszczególnych zadań. Gdy to zrobisz, będziesz mieć swój plan na życie.
Teraz wystarczy go tylko realizować. Napotkasz wiele przeszkód na swojej drodze i wiele razy poczujesz zniechęcenie, ale nie poddawaj się. Pamiętaj o swoim wymarzonym scenariuszu i trzymaj się go. Czas i tak upłynie, to do Ciebie należy decyzja co z nim zrobisz.